Medycyna Holistyczna co robi fizjoterapeuta

Co robi fizjoterapeuta

Dla niektórych fizjoterapia i masaż to jedno i to samo. Tymczasem masaż jest techniką, która stanowi jedynie ułamek fizjoterapii. W takim razie co robi fizjoterapeuta?

Jest naprawdę wiele obszarów, w których rehabilitacja może okazać się pomocna. Niektóre były już wspomniane na blogu, niektóre pewnie znasz z innych źródeł, ale część z nich może się okazać sporym zaskoczeniem. Jestem ciekaw, co dla Ciebie będzie fizjoterapeutyczną niespodzianką.

Leczenie urazów i kontuzji

Uraz kontuzja fizjoterapia fizjoterapeuta
Źródło: Pixabay

                Urazy i kontuzje mogą spowodować wielkie spustoszenie w ciele. W ich efekcie może się pojawić złamanie, skręcenie, zwichnięcie, naderwanie i zerwanie mięśnia, zerwanie ścięgna i naderwanie więzadła. Niektóre urazy nie dotyczą wypadków, czasem fizjoterapii wymagają stany pooperacyjne. Uraz może być także odwleczony w czasie i powodować przeciążenia czy obrzęki. Tu fizjoterapia ma sporo do zaoferowania, a co najważniejsze – jest to pomoc skuteczna i kompleksowa. Współczesne narzędzia do fizjoterapii pozwalają na pracę z bardzo świeżymi kontuzjami.

Za wcześnie na fizjoterapię?

Jeśli zastanawiasz się, czy jest za wcześnie na fizjoterapię – skonsultuj się telefonicznie z fizjoterapeutą. Zwlekanie z rozpoczęciem fizjoterapii zazwyczaj sprawia, że konieczna jest większa liczba zabiegów, co wydłuża czas i zwiększa koszty rekonwalescencji. W przypadku fizjoterapii bardziej prawdziwe jest powiedzenie „im wcześniej tym lepiej”, choć oczywiście „lepiej późno, niż wcale” 🙂

Fizjoterapia na ból

a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/kwiat
Źródło: Freepik gpointsudio

                Jest ważnym sygnałem informacyjnym dla naszego ciała (sprawdź  tutaj czego jeszcze nie wiesz o bólu). Sposoby na zmniejszenie bólu są bardzo różne, dobór metody zależy od przyczyny cierpienia. I tak na przykład ból spowodowany nadmiernym napięciem tkanki mięśniowo-powięziowej wymaga jej rozluźnienia. Przy nieprawidłowej postawie spowodowanej długotrwałą pracą przy komputerze pomocna jest korekta postawy i ergonomii pracy oraz ruch. Warto dodać, że ból może być zarówno objawem jak i przyczyną dolegliwości.

Fizjoterapia na problemy neurologiczne

a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/do-domu
źródło: Freepik gpointstudio

                Do tych problemów zalicza się rwa kulszowa, drętwienie, nadmierne czy zmniejszone czucie lub uraz czaszkowo-mózgowy i udar. To właśnie układ nerwowy kontroluje pracę nie tylko mięśni ale i wszystkich organów i narządów naszego ciała. Porażenie nerwu twarzowego jest schorzeniem, bardzo podatnym na fizjoterapię, o czym pacjenci zwykle nie wiedzą.

Po co ćwiczenia w fizjoterapii – co robi fizjoterapeuta

Źródło: Freepik Javi-indy

                Pacjenci często kojarzą ćwiczenia z czymś mozolnym i nudnym. Nie wszyscy prowadzą styl życia, w którym ruch jest ważny i ceniony. Dobrze dobrane ćwiczenia to celowane działania łączące siłę, kontrolę, szybkość, zwinność oraz inne konieczne w danym przypadku cechy. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia w zależności od celu, w oparciu o swoją wiedzę anatomiczną i doświadczenie. Po instruktarzu pacjent może je wykonywać profilaktycznie, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Terapia wisceralna – co robi fizjoterapeuta gdy masuje brzuch?

a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie
Źródło: Freepik Javi-indy

                Wydaje się, że narządy i organy wewnętrzne nie mają za wiele wspólnego z fizjoterapią, jednak jest zupełnie mylne przekonanie (zobacz tutaj). Trzewia są podtrzymywane przez układ ruchu, więc mają na niego znaczny wpływ.  Czasami okazuje się, że to właśnie problemy z narządami, układem krążenia czy układem limfatycznym powodują dolegliwości mięśniowe zupełnie w innym miejscu. Tak samo działa to oczywiście w drugą stronę – fizjoterapeuta jest w stanie zaradzić na dolegliwości, wydawało by się, typowo trzewne jak refluks, jelito drażliwe itd.

Terapia cranio-sacrana i psychosomatycznaco robi fizjoterapeuta

                Jest to rodzaj terapii bazujący na pracy z czaszką oraz kością krzyżową. Poza wszelkimi dolegliwościami zlokalizowanymi w rejonie głowy (migrena, ból głowy, ból karku, ból szczęki, bruksizm, ciśnieniowe bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją), praca ta ma też o wiele głębszy charakter, ponieważ wchodzi  w sferę emocjonalną. Podczas zabiegów nie rzadkie są wybuchy śmiechu czy płaczu. Często problem ma podłoże nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Pisaliśmy o tym na przykład tutaj.

Terapia psychosomatyczna ma wspólne elementy z pracą czaszkowo krzyżową, jest jednak bardziej interdyscyplinarna. Składa się na nią wiele innych teorii i doświadczeń. Jest to rodzaj pracy z ciałem, podczas której integruje się aspekty fizyczne i psychiczne, a nawet duchowe. Doświadczenie jest bardzo ciekawe i przynosi zaskakujące rezultaty.

Terapia stomatologiczna – co robi fizjoterapeuta

a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/dziewczyna
Źródło: Freepik valuavitaly

                Opiera się na pracy na stawach skroniowo-żuchwowych, wspomaga działania stomatologów. Poza typowymi problemami jak ból, przeskakiwanie w czasie ruchów żuchwy czy bruksizm (zgrzytanie zębami) czy ból głowy, fizjoterapia w obrębie twarzy może wpłynąć na korekcję wad postawy. Serio.

Fizjoterapeuta może specjalizować się w jakiejś wąskiej dziedzinie. Zdarzają się specjaliści pracujący tylko z palcami ręki lub fizjoterapeuci uroginekologiczni, pomagający na przykład w sytuacji nietrzymania moczu.  

                Wachlarz pracy i metod z jakich może korzystać fizjoterapeuta jest bardzo duży. Należy pamiętać, że fizjoterapeuta dobiera model pracy do pacjenta, a nie na odwrót. Fizjoterapeuta, który jest wszechstronnie wykształcony ma więcej asów w rękawie i nie musi naginać pacjenta do swojej metody pracy.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Odpowiem najlepiej jak umiem.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Pozdrawiam Cię serdecznie. 

Bibliografia:

  1. Trzciniecka-Green A. Psychologia podręcznik dla studentów kierunków medycznych, Kraków 2012.
  2. Liem T., Dobler T., Techniki osteopatyczne, tom1, Wrocław 2011.
  3. Liem T. i wsp. przewodnik po osteopatii wisceralnej, tom1, Wrocław 2017.
  4. Zembaty A., Kineztrerapia tom 1 i 2. Warszawa 2012.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *