Emocje w ciele i drżenie, Źródło: freepik

Emocje w ciele i drżenie

Dzisiaj opisuję co łączy emocje w ciele i drżenie. Z tego artykułu dowiesz się jak pozbyć się napięcia w ciele w prosty sposób. Mam nadzieję, że związek między ciałem, a umysłem jest oczywisty dla większości ludzi, a przynajmniej dla wszystkich naszych czytelników! Jeżeli potrzebujesz sobie odświeżyć informacje na ten temat wróć do naszych poprzednich artykułów, na przykład do tego.

Oprócz czytania możesz też przeprowadzić proste doświadczenie. Jeśli wrócisz myślami do jakiejś sytuacji, w której czułeś/aś się naprawdę wystraszony/a i przywołasz to doświadczenie wyraźnie, możesz się skulić i mimowolnie napiąć niektóre mięśnie.

Emocje w ciele a drżenie
STRACH. Emocje w ciele a drżenie, źródło: Freepik

Możesz też przypomnieć sobie jakąś sytuację, która wzbudziła Twoją radość. Zanurz się w tym wspomnieniu. Jestem pewien, że jeżeli poświęcisz na to chwilę i naprawdę przywołasz to wspomnienie, ze wszystkimi szczegółami, na Twojej twarzy pojawi się uśmiech.

Radość. Emocje w ciele a drżenie. Źródło: Freepik

Wszystkie reakcje emocjonalne, które pociągają za sobą reakcje z ciała są naturalne i to dzięki nim nasz gatunek przetrwał. To reakcje adaptacyjne, które mają nas przystosować do zmieniających się wymagań otoczenia dlatego warto zdawać sobie z nich sprawę.

Wydaje się, że te negatywne, traumatyczne reakcje z ciała zostają z nami na dłużej. To tak,  jakbyśmy trwali w tej okropnej sytuacji, mimo, że dobiegła końca i nic nam już nie grozi. Takie emocje zawieszone w ciele mogą mocno dawać się we znaki i utrudniać powrót do równowagi, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Pamiętasz? Wszystko jest połączone! Dziś opiszemy co łączy emocje w ciele i drżenie.

Jak można sobie pomóc w utrwalonej w ciele traumie napiszę w dalszej części tekstu.

Emocje w ciele i drżenie

Lęk, złość, strach czy smutek to bardzo wyraźne emocje, które w określony i charakterystyczny sposób napinają ciało człowieka. Co więcej, jeżeli są przeżywane długo i/lub intensywnie działają na ciało podobnie jak wymuszona pozycja ciała podczas pracy przy komputerze. Codzienne życie obfituje w stresujące wydarzenia, konflikty, obowiązki i napływające zewsząd bodźce, niejednokrotnie bardzo hałaśliwe. Wszystko to powoduje gromadzenie się energii do walki z przeciwnościami, która nie zostaje finalnie spożytkowana a stłumiona. Musisz wiedzieć, że tłumienie też potrzebuje energii by utrzymać w ryzach to, co próbuje się wydostać.

W efekcie mamy przed sobą obraz człowieka napiętego jak struna, czekającego na okazję aby zadziałać i jednocześnie pielęgnującego swoje napięcie.

Co robić aby uwolnić napięcie z ciała?

Należy poruszyć się i wstrząsnąć sobą…

Drżenie jest reakcją pozwalającą rozładować nagromadzone napięcie w układzie mięśniowym i nerwowym. Dzieci kiedy się denerwują i płaczą całe się trzęsą, wyrażając sobą emocje. Podobne reakcje występują u zwierząt. Kiedy gazela ucieknie przed drapieżnikiem i jest już bezpieczna, zaczyna się trząść. Tym co powstrzymuje nas przed podobną reakcją jest nasz świadomy umysł. Kontrolujemy swoje reakcje ponieważ trzęsące się ręce czy łamiący się głos kojarzą się ze słabością, a nie chcemy uchodzić za słabych. 

Jakie są skutki chronicznego napięcia chyba nie muszę wyjaśniać, z resztą robiłem to już wcześniej. Dość powiedzieć, że stan chronicznego napięcia jest szkodliwy i bolesny.

Emocje w ciele i drżenie – jak uwolnić napięcie

Są różne metody radzenia sobie z napięciem. Ciekawą metodą są ćwiczenia wywołujące drżenie np. metoda TRE®. TRE® nie jest jedyną metodą opartą o drżenia, jednak warto o niej powiedzieć parę słów.

Trauma Releasing Exercises to zestaw ćwiczeń, które mają za zadanie odreagowanie układu mięśniowego i nerwowego za pomocą drżenia. Ćwiczenia są nastawione  na samodzielną praktykę, jednak wymagają odpowiedniego przeszkolenia w czasie ich  pierwszorazowego wykonania.

Lowen również zachęcał do uwalniania napięcia poprzez drżenia, których można doświadczyć np. podczas uziemienia, które opisałem wcześniej.    

Ćwiczenie rozluźniające napięcie w ciele

Jeżeli nie możesz się schylać – nic straconego. Aby doświadczyć drżenia połóż się wygodnie na podłodze.  Możesz przy okazji wykonać ćwiczenie podstawowe aby się rozluźnić. Następnie ugnij kolana i włóż ręce pod pośladki, tak aby dłonie leżały na podłodze. Unieś zgięte nogi do góry. Żeby poczuć drżenie wystarczy, że lekko wyprostujesz nogi w kolanach i zadrzesz palce stóp do siebie. Twoje nogi zaczną się trząść, możliwe, że zaczniesz nimi w jakimś momencie przebierać jakbyś uciekał/a. Możesz się poddać temu doświadczeniu i pozostać w nim tak długo jak potrzebujesz, tylko do tego momentu kiedy czujesz się komfortowo.

Po zakończeniu ćwiczenia wstań lub usiądź po turecku, zamknij oczy i obserwuj swoje ciało. Zauważ jak ćwiczenie wpłynęło na Twoje samopoczucie. Czy masz w sobie więcej miejsca? Które części Twojego ciała są rozluźnione? Jak głęboko możesz teraz oddychać? Jeżeli podczas ćwiczenia pojawiły się jakieś emocje to w porządku. Zastanów się, co to za uczucia i skąd mogły się wziąć. Możesz je omówić z przyjacielem lub inną bliską osobą np. ze swoim terapeutą. Jeżeli interesują Cię ćwiczenia tego typu zaglądnij do bibliografii, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli chcesz, abym pomógł Ci poradzić sobie z napięciem w ciele umów się na wizytę. Zapraszam.  

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku.

Bibliografia:

Lowen A., Lowen L. Droga do zdrowia i witalności. Koszalin 2011,

Rothschild B. Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym. Kraków 2014, Wydawnictwo UJ

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *