TRE drżenie które leczy

TRE – drżenie które leczy

TRE, czyli drżenie które leczy opisywaliśmy już wcześniej tutaj. Dzisiaj poszerzę nieco temat.

Pamiętaj, że od niedawna nasze treści publikujemy też w formie podcastu. Tego artykułu również możesz posłuchać na naszej stronie, Anchor, Spotify lub Youtube.

TRE – drżenie które leczy

TRE. Jeśli nie czytałeś/czytałaś poprzedniego artykułu, możesz nie wiedzieć co kryję się pod tym tajemniczym skrótem. Trauma Releasing Exercises to ćwiczenia które pomagają uwolnić się od traumy, stresu i utrwalonych, powodujących napięcie emocji. Historia odkrycia i opracowania TRE jest bardzo ciekawa.  David Berceli, autor metody, pracował grupowo i indywidualnie z ofiarami katastrof, wojen oraz innych ogromnych tragedii. Widząc duże zapotrzebowanie na terapię traumy chciał dać ludziom prostą metodę, żeby poza pracą z terapeutą mogli sami się leczyć.

Tak powstało TRE, czyli ćwiczenia mające  na celu wywołać drżenie naszego ciała. Wywodzą się one z innych doświadczeń i tradycji takich jak: bioenergwtyka  Lowena  (opowiadam o niej w 7 odcinku podcastu), tai chi, joga, sztuki walki oraz inne praktyki wschodu. Pamiętajmy jednak, że drżenie jest przede wszystkim fizjologicznym, naturalnym sposobem rozładowania napięcia, o którym udało nam się zapomnieć. Głównym celem ćwiczeń TRE jest poruszenie środka ciężkości ciała czyli miednicy.

Drżenie które leczy – korzyści

Korzyści płynące z Ćwiczeń TRE to między innymi:

 • łatwy do opanowania materiał i prostota (jest ich siedem);
 • są naturalnym środkiem zaradczym, redukują potencjalne skutki traum czy PTSD;
 • ćwiczenia można wykonywać także samodzielnie, budują świadomość ciała;
 • codzienne praktykowanie tych ćwiczeń może pełnić podobną funkcję jak inne treningi – pozwala się rozruszać;
 • ćwiczenia sprzyjają powrotowi do równowagi autonomicznej
 • uzupełnia inne metody leczenia.

Stres, trauma, PTSD co to jest?

Stres to bardzo skomplikowany konstrukt, żeby powiedzieć o stresie wystarczająco dużo trzeba by gadać godzinami. Na nasze potrzeby wystarczy, jeśli stres zdefiniujemy jako wymagania środowiska, do których człowiek musi się przystosować, tj. wykonać wysiłek adaptacyjny. Mobilizacja organizmu nie musi mieć negatywnego charakteru. Stres w umiarkowanym nasileniu i częstotliwości może działać na człowieka mobilizująco. 

Trauma to wydarzenie, które w znaczący sposób przekracza mechanizmy radzenia sobie, jakimi dysponuje jednostka. Co ciekawe, nie trzeba bezpośrednio doświadczyć katastrofy. Trauma zastępcza często występuje u osób niosących pomoc ofiarom katastrof. Wielu ratowników doświadczyło jej skutków po zawaleniu się hali na targach gołębi w Katowicach.

PTSD zespół stresu pourazowego to zaburzenie powstałe w wyniku narażenia na silny stres. Osoba doświadczające PTSD zmaga się z lękiem, wraca do traumatycznej sytuacji, może nawet doświadczać flashbacków – przenosić się pamięcią do traumatycznych wydarzeń tak intensywnie, że kontakt z rzeczywistością jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.  

Dlaczego wzbudza się drżenie miednicy a nie głowy?

Uważam, że nie ma głupich pytań. Wydaje się, że skoro problem stresu i traumy jest psychiczny to najłatwiej byłoby się go pozbyć potrząsając głową. Dlaczego więc pracujemy z miednicą i brzuchem?

To właśnie w brzuchu znajduje się splot i wiązk nerwów kontrolującym reakcje stresowe niezależne od naszej woli (współczólna reakcja walki lub ucieczki, grzbietowa reakcja zamierania – zobacz odcinek 9). Możemy powiedzieć w uproszczeniu, że mózg czaszkowy odpowiada za logikę i procesy myślowe, a mózg brzuszny za intuicję i procesy biologiczne. Oczywiście współpracują one z sobą, czasem jeden ma pierwszeństwo przed drugim. Przypomnij sobie gdzie czułeś strach ostatnim razem albo gdy miałeś jakieś przeczucie że coś jest nie tak. Zazwyczaj napięcie pojawia się w dolnej części brzucha. Trudno zlekceważyć tak wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Close-up of female hands shaping heart on belly outdoors. Fitness and dieting concept Źródło: Freepik drżenie które leczy
TRE – drżenie które leczy

Wpływ przeżyć na pracę

Nasz rejon świata jest względnie spokojny i na co dzień nie mierzymy się z otwartą wojną czy katastrofami. Trzeba jednak podkreślić że możliwości radzenia sobie mogą być nadszarpnięte przez wydarzenia dnia codziennego. Sporą część naszego czasu spędzamy w pracy i to właśnie ten obszar może być często wrażliwy na stres, często bywa też jego źródłem. Nasza zdolność do współpracy, umiejętność empatyzowania czy zaangażowanie społeczne to umiejętności, które zależą od tego w jakim stanie jest nasz układ nerwowy. Przewlekły i ostry stres wpływają negatywnie na możliwości człowieka w zakresie pracy w zespole. Patrick Lencioni wymienia 5 dysfunkcji pracy zespołowej pojawiającej się w korporacjach są to:

 • brak zaufania, (obawa przed otwartością)
 • lęk przed konfliktem (może przybierać różne formy: przesadne reakcje, wycofanie)
 • brak zaangażowania, 
 • unikanie odpowiedzialności 
 • obojętność na rezultaty.

Związek między stresem, a relacjami społecznymi dobrze tłumaczy teoria poliwagalna.

Berceli mówi wprost, że to właśnie trauma jest nową epidemią dużych firm. Jego zdaniem najdłużej przetrwają te organizacje, które dostrzegą problem i go rozwiążą. Dbanie o dobrostan psychofizyczny zawsze powinno być priorytetem, teraz jednak staje się to coraz bardziej oczywiste nie tylko dla osób prywatnych ale i organizacji.

Drżenie które leczy – czy da się wyeliminować stres

Nie da się wyeliminować stresu z życia, podobnie jak niemożliwe jest uniknięcie wszelkich traumatycznych wydarzeń. Na szczęście dysponujemy naturalnymi mechanizmami uzdrawiania. Skutki długotrwałego stresu będą z nami zawsze, tak samo jak mniej lub bardziej traumatyczne przeżycia. Na szczęście mamy możliwości naturalne możliwości aby sobie z nimi poradzić. Problem w tym że zapomnieliśmy ich? blokujemy ję? boimy się? I znowu na szczęście są sposoby aby sobie pomóc i właśnie jedna z nich jest TRE. Ćwiczenia wywołujące drżenie mają duży potencjał do tego, żeby integrować je z innymi metodami pracy, jak choćby terapia manualna czy ćwiczenia w oparciu o bioenergetykę Lowena. Dobry fizjoterapeuta potrafi dostosować metodę pracy do konkretnego, wcześniej zdiagnozowanego problemu.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

 1. Berceli D.,  Zaufaj Ciału, Koszalin 2011

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *